Zacjeljivanje kože
Zacjeljivanje je jedno od specifičnih svojstava ljudskog tkiva i predstavlja proces tijekom kojeg organizam zamjenjuje i obnavlja funkcije oštećenog tkiva različitim procesima.
KAKO RANA ZACJELJUJE?
1. dubinsko cijeljenje kod kojeg dolazi do stiskanja krvnih žila (vazokonstrikcija) i prestanka krvarenja (koagulacija); krvne stanice iz rane odstranjuju bakterije i strano tkivo; stvara se kolageno i granulacijsko tkivo koje zatvara nastali defekt; stvaraju se nove krvne žile, te dolazi do zatvaranja rane.
2. površinsko cijeljenje započinje s rubova rane.
Rana će pravilno zacijeliti ako nije preširoka i preduboka. Ukoliko je tako trebate potražiti pomoć liječnika koji će najbolje zbrinuti Vašu ranu. Da bi rana pravilno zacijelila treba vremena. Kod širokih i/ili dubokih rana zacjeljuje ožiljkom. Ožiljak s vremenom nestaje procesom remodelacije, no za to je potrebno od nekoliko tjedana pa čak i do dvije godine.
Dokle je god neoštećena, koža je naša najbolja obrana od mikroorganizama. Stoga je prijeko potrebno pružiti joj posebnu njegu nakon porezotina, ogrebotina, površinskih opeklina, uboda, dermatoloških i kirurških zahvata te različitih dermatoza koje često otvaraju put mikroorganizmima, uvijek spremnima da iskoriste prigodu za razmnožavanje.