Akne u odrasloj dobi...
...onda kad ih više ne očekuješ
Akne (Acne vulgaris) su jedna od najčešćih dermatoza, pogađa oba spola i pojavljuje se u oko 80 posto adolescenata. Nakon dvadesete godine obično se povlače, no mogu potrajati i do tridesete, pa i dulje, osobito u žena. Najčešće se pojavljuju na licu (99 posto), zatim na leđima (66 posto) i prsima (15 posto), malo rjeđe na vratu, ramenima, prsnoj kosti i nadlakticama, ali uvijek uz izraženu seboreju tj.pojačano lučenje žljezda lojnica.
Akne koje se pojave u odrasloj dobi uglavnom su upalnog tipa i praćene trajnim crvenilom, povećanom osjetljivošću, bolnošću i ožiljcima koji sporo zacjeljuju. Smještene su uglavnom oko usta, na bradi te u području vrata i donje čeljusti. Prema informacijama Američke dermatološke akademije, više od 17 milijuna Amerikanaca ima takvu dijagnozu. Od toga su 50 posto odrasle žene, a 25 posto odrasli muškarci. Zadnja istraživanja pokazala su da oko 45 posto žena u dobi od 20 do 30 godina muče postadolescentske akne, ali one se javljaju i kod 26 posto žena u dobi od 30 do 40 godina, te kod 12 posto žena u dobi od 50 do 60 godina.
Treba naglasiti da ne postoji univerzalan uzrok u odrasloj dobi. Stručnjaci smatraju da su najrelevantniji uzroci njihove pojave velika količina svakodnevnog stresa, hormonska neravnoteža i nepravilna prehrana.
Izbjegavajte stres
Stres je u modernom načinu života nemoguće izbjeći, što povećava rizik od nastanka akni. Stres stimulira nadbubrežnu žlijezdu na proizvodnju hormona stresa, kortizola, i još jednoga androgenog hormona, dehidroepiandrosterona (DHEA), koji snažno stimuliraju lojne žlijezde na povećanu proizvodnju sebuma. Stoga, kad god možete, provodite antistres terapiju: vježbajte, relaksirajte se, provodite više vremena u prirodi, radite stvari koje vas opuštaju i vesele.
Ah ti hormoni...
Hormonalne promjene povezane su s mjesečnim ciklusima, diskontinuiranom primjenom kontraceptiva, trudnoćom, postporođajnom fazom, dojenjem i menopauzalnim promjenama. Velik broj žena se susreće s pojavom akni u premenstrualnoj fazi (acne menstruationis). Jedan od čestih uzroka nastanka kod mladih žena su policistični jajnici. Perimenopauzalne i menopauzalne akne nastaju kao rezultat povišene razine progesterona uz manjak estrogena. Mnogi stručnjaci smatraju da žene koje su na hormonskoj nadomjesnoj terapiji imaju manji rizik pojave akni u odrasloj dobi zbog kontrolirane razine hormona.
Važno je pravilno se hraniti
Za nastanak akni uvelike je zaslužna i nepravilna prehrana. Objavljeno je nekoliko studija u kojima se dugoročna konzumacija hrane visokoga glikemijskog indeksa povezuje s njihovom pojavom. Zato bi bilo dobro izbjegavati namirnice kao što su: šećer, bijeli kruh, pržena hrana, gazirana pića i energetska pića. Želimo li imati zdravu kožu, bez akni, hrana koju konzumiramo trebala bi sadržavati:
> antioksidanse (vitamine A, C i E, selen),
> polinezasićene masne kiseline (bogat izvor su plava riba, riblje ulje, orašasti plodovi, laneno sjeme),
> polifenole (katehini iz zelenog čaja, sojini flavonoidi, resveratrol iz crnoga grožđa),
> probiotike.
Zašto nastajU crvenilo i ožiljci od akne?
Kao što smo već naveli akne u odrasloj dobi uglavnom su upalnog tipa. Pravodobnim liječenjem ne bi smjeli nastati ožiljci. No, ako zakasnimo s terapijom, ponekad je upala toliko jaka da nastaje defekt kože kojeg organizam ne može popraviti te zaostaje ožiljak ili crvenilo kože na mjestu upale. Većina oboljelih, osobito žene, koristi korektore i/ili pudere kako bi prikrili ožiljke, ali najčešće s nezadovoljavajućim rezultatom. Nažalost, nije moguće u potpunosti ukloniti ožiljke niti jednom metodom, ali se može očekivati njihovo znatno smanjenje primjenom keratolitičkih i regenerirajućih krema, profesionalnih pilinga, mikrodermoabrazijom, mehaničkom dermoabrazijom ili laserskim tretmanom. Kako ožiljci mogu biti vrlo različiti, ne odgovaraju sve navedena metode svim tipovima ožiljaka, stoga učinak može i izostati. Kako biste pronašli metodu koje će najbolje ublažiti vidljivost Vaših ožiljaka, svakako se posavjetujete s dermatologom prije nego što se odlučite za neku od navedenih metoda.
Što možete sami učiniti?
Koristite dermokozmetičke proizvode. Dermokozmetički proizvodi osnova su svakodnevne higijene i njege, a uz redovitu upotrebu mogu biti izrazito korisni. Kako bi odabranim proizvodima zaista bili zadovoljni, vodite računa o tome da imaju slijedeća poželjna obilježja:
> bez sapuna (soap free),
> bez sastojaka koji začepljuju pore (nekomedona),
> bez ulja (oil-free),
> bazirani na hidrataciji/vodi (water-based),
> blaga sredstva za uklanjanje nečistoća i suvišne masnoće (gentle surfactants),
> hipoalergena (ako uz akne imate i osjetljivu kožu),
> antiinflamatorna (sadrže sastojke za ublažavanje upale).
Ove proizvode možete nabaviti u ljekarnama, a o izboru proizvoda za Vaš tip kože posavjetujte se s dermatologom ili s ljekarnikom. Ukoliko sami odabirete proizvode, pomno čitajte što piše na proizvodima, kojem tipu kože ili problemu kože s namijenjeni, jer primjenom neodgovarajućih proizvoda možete sami sebi odmoći i pogoršati stanje.